Ambalaj Tasarımı ve Püf Noktaları

Ambalaj tasarımı, bir ürünü alıcıyla buluşturan ilk öğesi olduğu için belirli alanlarda malın kendisinden daha büyük önem dahi arz edebilir; bununla beraber iyi bir ambalajın temsil ettiği ürünle eşdeğer şekilde geliştirilmesi gerekir. Aslında bu durum, üründen ürüne değişime uğrar; çünkü kimi ürünlerde, özellikle yetişkin ürünlerinde, malın ambalaj ile ilan edilmesinde tüketici için yarar görülmez.

Ambalaj tasarımı¸ günlük hayatta sıkça yaptığımız kaplama faaliyetlerinin profesyonel düzeyde tekrar gözden geçirilmesi olduğu için yapılan işi kendi yaptıklarımıza benzetebiliriz; fakat halihazırdaki neredeyse tüm mutfak işlemeleri biraz da olsa ambalajlamaya benzer. Bunlardan fark olarak bizim yaptıklarımızda herhangi bir ticari kaygı güdülmez.

İyi Bir Ambalaj Tasarımında Neler Hedeflenir?

Ambalajlama, bir ürünün gerek görsel gerekse materyal açısından sağlıklı görünmesiyle beraber karşısındaki kişiyi olumlu yönde etkilemesi için o ürünün belirli maddeler ile kaplanmasına denir; fakat süt ürünlerinin farklı et ürünlerinin farklı ambalajlanma serüveni olur. Ayrıca yiyecek, giyecek, içecek gibi farklı tipteki ürünlerin her daim kendisine has ambalajlama işlemlerine tabi tutulduğunu unutmamak gerekir; zaten bir markete gittiğinizde her birisi için oldukça farklı Ambalaj tasarımı denendiğini yakından gözlersiniz.

  • Tazelik: Özellikle mutfak ürünlerinde kullanılan ambalajlama, hangi ürün için yapılmışsa o ürünü ilk günkü tazeliğinde saklar ya da bunu yapmak zorundadır. Vakumlama veya başka teknikler ile yapılan ambalajlama çalışması, söz konusu mutfak ürünlerinde müşterilerin en çok dikkat ettiği hususların başında gelir.
  • Alıcıyı Harekete Geçirme: Bir ambalaj, alıcıyı harekete geçirmiyorsa o ambalajın görevini tam manasıyla yaptığını söyleyemeyiz. Can alıcı renkler, dikkat çeken desenler, ürün üzerinde duran resimler gibi farklı bileşenler ile ambalajın tasarı yönünden eksiksiz hale getirilmesi gerekir. İşin psikolojik boyuna baktığımızda bireyleri etkileyecek desenler ya da renkler tercih edilip genel olarak onlar kullanılır; zaten bir ürünü temsil eden ambalajda başka bir şey düşünülmez!
  • Kaliteli Gözükme: Ambalaj, hangi ürünü temsil ederse etsin muhakkak kaliteli gözükmelidir; şayet mevcut kalitesini yüksek noktalara çıkarmayı hedeflememiş olan ambalajlama çalışması olursa o çalışmanın kuruma hiçbir katkısı görülmez. Satılan üründeki standart düşük dahi olsa ambalajın bu standardı yükseltmesi, müşteriyi etkilemesi gerekir.
  • Pratiklik Kazandırma: Özellikle içecek ya da kimi yiyecek ambalajlarında ürünü rahatça kullanabilmek için pratik çözümler üretilir ve bu çözümler sayesinde ürünü tercih eden kişilerin sayısında ciddi bir artış gözlenebilir. İşin özüne baktığımızda özellikle kolay taşınır ürünlerde sağlanan pratikliğin ürüne büyük değerler kattığını görürüz. Ayrıca bu durumu büyük ürünlerin kaplanması adına da dile getirebileceğimizi düşünmemiz gerekir.
  • Orijinal Olma: Ambalajın gerek görseli gerekse üzerinde barındırdığı sloganları ile orijinal olması ve o sloganlar sayesinde alıcıyı harekete geçirmesi; ürün satış grafikleri açısından çok büyük itici güç olur.

Ambalaj Tasarımında Kimlere Danışmak Gerekir?

Ambalaj tasarımı, belirtilen maddeler ile şekillenerek son halini alır; bu yüzden bir tasarım çalışmasında birbirinden farklı birçok bileşenle karşılaşırız. Yüksek standartlarda gözüken Ambalaj tasarımı için daha önceden rüştünü ispatlamış firmalar ile etkileşime geçmek; belirli kalite belgelerini sorgulamak, tüm bunların ardından işi denetlemeyi sürdürmek gerekir. Bütün bu çalışmanın heba olmaması için piyasanın sürekli takip edilmesi, firma personellerinin kendilerini geliştirmek ve bu mantığın firma bünyesine yerleşmesi çok büyük önem arz eder. Ambalajlama çok dinamik bir iş olduğundan ezbere geliştirilen tasarımları kendi içinde reddedebilir; bundan dolayı akılcı, yaratıcı, özgün çalışmaların şekillendirilmesi malın satış fiyatlarını doğrudan doğruya yüksek oranlarda etkiler.Bir Cevap Yazın