Kurumsal Kimlik Çalışmasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kurumsal kimlik tasarımı, bir kurumu meydana getiren tüm unsurları bir araya getirerek müşteriye sunulması ve o kurumu A’dan Z’ye temsil edebilmesidir. Aslında günlük hayatta bizleri karşılaştığımız insanlara tanıtan eden hareketlerimiz, tutumlarımız ya da bizi biz yapan özelliklerimiz bulunur; işte tüm bu özellikler varlığımızın özel olmasını, diğer canlılardan sıyrılmasını mümkün hale getirir. Adımız, görüntümüz, sesimiz, davranışlarımız, tepkimiz ve daha birçok şeyimiz; milyarlarca insan arasında bizi özel olarak tanıyan kişilerin sayısını artırabilir. Zaten dünya genelindeki ünlü simalar bakarsak bu simaların genel olarak orijinal kişilikler olduğunu fark ederiz; yüzü, sesi, karakteri, fiziksel özellikleri vs. durumlar bu kişileri ünlü yapar.

Kurumsal Kimlik Çalışması Nelerden Oluşmaktadır?

Bağlı olduğu kurumu diğerlerinden ayırması yönüyle organik bir şekle bürünürken uzun süre aynı benzerlikte kalması yönüyle de mekanikleşir; yani kurumsal kimlik tasarımının hem bir insanı diğerlerine tanıtan öğeler gibi organik olması hem de bu öğeleri mekanik şekilde sabit tutması gerekir.

Kurumsal çalışmaları farklı bileşenlerin bir araya gelmesiyle şekillenir: logo, renk, kimlik kitabı, kartvizit, zarf… Bu ürünleri ince hatlarıyla incelediğimizde her bir ürünün hem kurumu temsil etme hem de kurumun karşı karşıya kaldığı alıcısını iyi yönde etkileme görevleri bulunur.

  • Logo ve Slogan: Bir kurumun akla ilk düşen öğesi o kurumu temsil eden logodur; fakat bu logonun ardından yine aynı kurumu insanlara ezberletmiş durumda sloganlar bulunabilir. Böylece logo ve slogan ikilisinin yaratacağı etki, aynı ürünü hiç değiştirmeden çok uzun yıllar kullanılır; zaten kimi markaların 50 yılı aşkın süredir benzer tasarımları kullandığını görüyoruz. Tabi bu tasarımlar firmanın genel durumu değil de ufak bir ürünü için geliştirdiği tasarımlar olarak dikkat çeker; yani iyi bir slogan veya logo, ufak bir ürünü hayatta tutabilir. Bu bakımdan özellikle büyük firmaları temsil etmede yaratıcı, alıcıyı harekete geçiren logoların varlığı; kurum prestiji açısından büyük önem arz der.
  • Kurum Renkleri ve Yazı Karakteri: Farklı kurumların kendilerini temsil eden ayrı renkleri ve bu renkleri süsleyen yazılarında başka başka harf karakterleri bulunur. Aslında yazı karakterin çok büyük öneme haiz olduğu dışarıdan bakan kişiler tarafından anlaşılmayabilir ama işin özünde durum farklıdır; zira bir ürünü insan zihninde uyandıran o ürünün ambalajındaki temsili kelimelerdir.
  • Kartvizit: Kartvizit, bir firmayı temsil eden bütün ögeleri başı başına kendi üzerinde bulundurduğu için diğer ögeler kadar önemli belki de her birinden çok daha mühimdir; aslında iyi bir logo, renk seçimi, yazı karakteri olmadan kartvizitin etkisi kalmaz ama tüm bunların etkisini de kartvizit ortaya çıkartır.
  • Promosyon Ürünler: Kurumsal kimlik tasarımında takvim, ambalaj kağıdı, araç tasarımı, giyim tasarımı, muhasebe dokümanı, promosyon malzemesi, zarf, dosya, USB gibi birçok ürünü kullanmak ve bu ürünlerden yararlanmak mümkündür. Bu ürünleri kurum rengine, logosuna özgü şekilde yaratıp varlıklarını kurumla eş sürdürmek gerekir.

Kurumsal Kimlik Tasarımında Tecrübe

Tecrübeyle yeşertilen yaratıcılığın varlığı sayesinde A kalite standardında olabilir. Bunun ötesinde ciddiyetle hazırlanmamış Kurumsa kimlik tasarımı, ne kadar çaba merkezinde olursa olsun asla beklenen kalitede görseller oluşturamaz; dolayısıyla boşa masrafta boşa emekten öteye geçemez. Bu bakımdan hangi kurumla çalışacaksanız o kurumu iyice araştırmalı, kurum tarafından ortaya konan işleri yerinde incelemelisiniz. Unutmamak gerekir ki geçmişte yapılan işler geleceğe ayna ve ışık tutan öğelerden başka bir şey değildirler. Kurumsal kimlik çalışmalarımızın tüm örneklerini görmek için buraya, insert çalışmalarımız için buraya tıklayabilirsiniz.Bir Cevap Yazın